H4 v hlavných aj v diaľkových reflektoroch

Zapojení alarmů, přídavných budíků, ...
Uživatelský avatar
amwas
Znalec
Příspěvky: 102
Registrován: 22 pro 2015 08:53
Bydliště: Partizánske
Kontaktovat uživatele:

H4 v hlavných aj v diaľkových reflektoroch

Příspěvek od amwas »

Pri targe mi nejde do hlavy jedna vec. Vo veľkých parabolách ako aj v okrúhlych diaľkáčoch sú žiarovky s päticou H4. Aký to má zmysel? Nebolo by lepšie použiť nejaké iné žiarovky, ktoré by svietili lepšie (hlavne stretávačky)? Jediná výhoda ktorú vidím v továrenskej konfigurácii je tá, že keď odíde napríklad vlákno v žiarovke v diaľkáči, tak ju jednoducho prehodím za tú čo je v stretávačke (a naopak). Ako to vidíte vy?
Ešte jeden postreh. Mám dve targy, jedna má číru optiku a druhá origo sklenené paraboly. Pocitovo sa mi zdá, že tie číre svetlá svietia lepšie, aj keď samozrejme obe targy svietia na prd, čo si budeme nahovárať. Nejaký nápad ako to zlepšiť? Zatiaľ som do stretávačiek objednal HOD 100W H4 žiarovky z Číny. http://m.aliexpress.com/item/1206775340.html Keď prídu a nahodím ich tak poreferujem, prípadne dám foto.
Naposledy upravil(a) amwas dne 31 bře 2016 19:55, celkem upraveno 1 x.
Enjoy it!
Uživatelský avatar
SpaceMan
Předseda
Příspěvky: 415
Registrován: 08 pro 2015 15:11
Bydliště: Poříčí nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Prečo sú v hlavných aj v diaľkových reflektoroch H4?

Příspěvek od SpaceMan »

Odpověděl sis víceméně sám. Náklady na výrobu patice asi nebudou nikterak velké, ale pořád si myslím, že je jednodušší použít do dvou světel stejné patice a udělat rozdílné zakřivení parabol (což by se dělalo tak jako tak). Bohužel targa nesvítí úplně nejlíp a jediným řešením je dát xenony, což je zase opruz pro policii.
... Drive it like you stole it ...
Uživatelský avatar
amwas
Znalec
Příspěvky: 102
Registrován: 22 pro 2015 08:53
Bydliště: Partizánske
Kontaktovat uživatele:

Re: Prečo sú v hlavných aj v diaľkových reflektoroch H4?

Příspěvek od amwas »

Súhlas
Enjoy it!
Uživatelský avatar
Peťas
Nováček
Příspěvky: 55
Registrován: 09 led 2016 17:28
Bydliště: Benešov

Re: Prečo sú v hlavných aj v diaľkových reflektoroch H4?

Příspěvek od Peťas »

Nejdriv bych si chtel overit jestli mi to sviti stejne jako vam. Na potkavacky sviti hlavni svetlomety, zarovka vyuziva pouze jedno vlakno nikdy jine a na dalkove se pridaji male kulate svetlomety kde zarovka vyuziva druhe vlakno urcene pro dalkove svetlo. I kdyz tady si ted nejsem jisty jestli h4 zarovka funguje jako treba dvouvlakno v brzdovem svetle kde sviti jen jedno ze dvouvlaken-bud silnejsi nebo slabsi, nebo jestli nahodou u h4 pri dalkovych svetlech nesviti obe vlakna najednou.
Ted se dostavam k tomu na co se chci zeptat. Nezkousel nekdo zapojit zarovku v hlavnim svetlometu tak aby svitila pri zapnutych dalkovych? Takhle od stolu mi to prijde jako jednoducha uprava, ale nejsem u auta abych se podival jak je to s konektorama a jestli to pujde tak jednoduse jak si myslim.
Pripadne by se to dalo zapojit i obracene aby v kulatem svetlometu svitila zarovka v potkavacim rezimu, ale tady nevidim zasadni prinos.
To ze jsou potkavaci svetla tragicky s tim se nejak vyrovnam, ale ty dva kuzely co delaj dalkovy svetla ty me vadi hodne.
Není pochyb o tom, kdy začali lidé poprvé závodit v autech. Bylo to v den, kdy bylo vyrobeno druhé auto. Richard Petty
Uživatelský avatar
amwas
Znalec
Příspěvky: 102
Registrován: 22 pro 2015 08:53
Bydliště: Partizánske
Kontaktovat uživatele:

Re: Prečo sú v hlavných aj v diaľkových reflektoroch H4?

Příspěvek od amwas »

Peťas píše:Nejdriv bych si chtel overit jestli mi to sviti stejne jako vam...
Áno, je to tak, súčasne svieti iba jedno vlákno. Čo sa týka tých kuželov diaľkových svetiel buď rád že to nemáme ako pri iných autách kde sa jedna H4 využíva pre oba režimy. Tam je to ešte nepríjemnejšie, pretože pri prepnutí na diaľkáče stretávačky zhasnú. Späť k otázke: Zmeniť to, ktoré vlákno bude svietiť nie je problém, stačí iba dotiahnuť drôt napríklad z okrúhlych diaľkáčov do patice stretávačiek. Ako to bude svietiť nvm, nie som si isty či grafika hlavných svetiel je určená na diaľkáče. V jednej delSolke mám číru optiku hlavných svetiel a tam je pred žiarovkou taký ten "vrchlík" proti oslňovaniu, v sklenených parabolách musím pozrieť, tam myslím lúče usmerňujú tie prelisy v skle. Nejak to ale musí fungovať, pretože som si všimol že niektoré delSolky majú diaľkáče zaslepené. Za úvahu ale stojí prehrievanie parabol, tam by asi nebolo vhodné aby naraz svietili obidve vlákna, duplom keď sú krycie "sklá" plastové. Origo okrúhle diaľkáče by sa inak mohli v kombinácii nejakých žltých H4 využiť ako hmlovky. Alebo ich využiť ich ako DRL.

Edit: Ten vrchlík je aj v sklenených parabolách.

Edit2: Stretávačky by v diaľkáčoch nerobili dobrotu, nemajú na to grafiku. Ale keby sa v hlavných svetlách zapojili obidve vlákna, mohli by sa potom stávajúce diaľkáče použiť ako DRL. Je na to taký doplnok, ktorý zníži intenzitu vlákna žiarovky. Muselo by sa poriešiť zapojenie aby nesvietil zadok atd... Bolo by to určite elegantnejšie riešenie ako DRL-ká ktoré mám ja pribastlené pod nárazníkom. Myslím že pri cestnej kontrole by nemal byť problém. Alebo na prisvietenie do zákrut (to je asi kravina), ...ako hmlovky, ...možností je kopec, vedel by som si to predstaviť a určite niečo pošpekulujem.
Naposledy upravil(a) amwas dne 14 čer 2016 07:57, celkem upraveno 1 x.
Enjoy it!
Uživatelský avatar
amwas
Znalec
Příspěvky: 102
Registrován: 22 pro 2015 08:53
Bydliště: Partizánske
Kontaktovat uživatele:

Re: Prečo sú v hlavných aj v diaľkových reflektoroch H4?

Příspěvek od amwas »

Peťas píše: DRL na auto nepatri!
Peťasi, tak som konečne tie DRL poriešil. Najprv som vyhodil pôvodné H4 z hlavných svetiel a nahradil ich 100/90W HOD žiarovkami (svietia oveľa lepšie, nekecám). Pretože som zhodil prídavné podlhovasté LED svietidlá spod nárazníka ktoré tam boli ešte od predošlého majiteľa a bolo mi ľúto svietiť cez deň HOD-kami, spomenul som si na našu tému a zapojil som diaľkáče ako denné svietenie. Urobil som to tak, aby sa po naštartovaní a odbrzdení ručky rozsvietili a po zapnutí parkovačiek alebo stretávačiek zhasli. Funkcionalita diaľkových svetiel aj svetelnej húkačky ostala zachovaná. Keď mi príde objednaný stmievač, tak ho tam ešte doplním a vyregulujem intenzitu denného svietenia na najnižšiu únosnú mieru.
Enjoy it!
Uživatelský avatar
Chicago
Nováček
Příspěvky: 32
Registrován: 09 pro 2015 07:39
Bydliště: Horažďovice

Re: H4 v hlavných aj v diaľkových reflektoroch

Příspěvek od Chicago »

Pokud zapojíš v hlavních světlech obě vlákna, budeš mít brzy vypálené paraboly. Už se to tady i probíralo.

Pokud jde o DRL v dálkových světlech. Nemáš je označené RL a nemáš je podle zákona správně umístěná. Světla musí být od sebe min. 60 cm a max. 40 cm obrysu vozidla, takže tvé umístění nesplňuje ani jedno. Je pravda, že jsou lepší nějaká světla než žádná, ale můžeš s tím mít problémy u policie a na STK, takže proč je zbytečně dráždit.
Uživatelský avatar
amwas
Znalec
Příspěvky: 102
Registrován: 22 pro 2015 08:53
Bydliště: Partizánske
Kontaktovat uživatele:

Re: H4 v hlavných aj v diaľkových reflektoroch

Příspěvek od amwas »

O vypaľovaní parabol pri súčasnom zapojení oboch vlákien som sa už v predošlom príspevku zmienil a niečo sme riešili aj tu: viewtopic.php?f=33&t=186 . Dá sa to urobiť podobne, ako to majú niektoré modely hlavne starších áut s univerzálnymi parabolami. Zapojiť H4 tak, aby v jednej chvíli svietilo iba jedno vlákno.
Umiestnenie: Zmeraj si to, sedia bez problémov.
Označenie RL: Políciu a TK dráždia hlavne dobastlené NoName kolotočiarske svetielka. Stock reflektory sú v pohode.

Pár citácií výkladu:

Túto otázku upravuje zákon o cestnej premávke. Podľa neho musí mať motorové vozidlo rozsvietené stretávacie svetlomety alebo im na roveň postavené osvetlenie. Za nezníženej viditeľnosti môžu byť namiesto stretávacích svetlometov rozsvietené denné prevádzkové svietidlá.

Ďalej sa však nedozviete, čo sú to stretávacie svietidlá. Tu nám môžu pomôcť medzinárodné predpisy, ktoré sú nadradené slovenským, keďže sme sa zaviazali ich dodržiavať. Podľa nich sa o stretávacích svetlách dá hovoriť len v súvislosti so svietením dopredu.

Definície predpisu EHK OSN č. 48:

2.7.9. „Diaľkovým (hlavným) svetlometom“ sa rozumie svietidlo používané na osvetľovanie vozovky na veľkú vzdialenosť pred vozidlom.

2.7.10. „Stretávacím (tlmeným) svetlometom“ sa rozumie svietidlo používané na osvetlenie vozovky pred vozidlom bez toho, aby nepatrične oslňovalo alebo iným nevhodným spôsobom obťažovalo vodiča prichádzajúceho z opačného smeru alebo iných účastníkov cestnej premávky.

2.7.25. „Denným svietidlom“ sa rozumie svietidlo smerujúce dopredu slúžiace na zlepšenie viditeľnosti vozidla za jazdy cez deň.

Čítajte viac: http://auto.sme.sk/c/5318853/ake-svetla ... z4BRIS8P2x


Takže použitie stávajúcich predných reflektorov nie je v rozpore s požiadavkami na denné svietenie, pokiaľ spĺňajú hlavné kritéria = farba svietenia, oslňovanie, minimálnu viditeľnosť.. To iba naši "cestní výpalníci" si to vykladajú tak, aby mohli ryžovať.
ps., Ja netvrdim, že je to úplne čisté a ani nikoho nenútim urobiť to tak ako ja. Ani že nejaký zakomplexovaný poliš sa na tom nebude odbavovať. Verim však, že bude mať sakra problém prísť na to, že niečo je inak a zdôvodniť pokutu. Najazdil som dosť km na to, aby som sa presvedčil, že moja úprava nikoho nedráždi.
Enjoy it!
Uživatelský avatar
Chicago
Nováček
Příspěvky: 32
Registrován: 09 pro 2015 07:39
Bydliště: Horažďovice

Re: H4 v hlavných aj v diaľkových reflektoroch

Příspěvek od Chicago »

Nevím jak na Slovensku, ale v ČR musí být DRL homologovaná, označená homologačním znakem E v kroužku s číslem, pod kterým byla homologace uvedena pod označením RL, nebo DRL. Což tato světa nemají, ať do nich dáš co chceš.
Co se týká umístění máš pravdu, naše světla +- nějaký centimetr odpovídají.
Nemusíš s tím mít problémy, ale u nás na STK mi to kontrolovali, proto to sem píšu.
Uživatelský avatar
amwas
Znalec
Příspěvky: 102
Registrován: 22 pro 2015 08:53
Bydliště: Partizánske
Kontaktovat uživatele:

Re: H4 v hlavných aj v diaľkových reflektoroch

Příspěvek od amwas »

Oki, nebudem sa hádať, skúsme však nájsť konsenzus..
Áno, označenie RL/DRL na dodatočne montovaných prídavných denných svetlách musí byť. Aj na Slovensku :)
Ako ale vyplýva z už citovaných definícií, na denné svietenie môžu byť použité buď dodatočne namontované svetidlá (homologizačné označenie E* ako aj RL je podmienkou), tak aj stávajúce prevádzkové svetidlá (tam nie je označenie RL vyložene nutné). Vyhláška taktiež striktne nestanovuje, že prevádzkovými svetlometmi sú bezpodmienečne "stretávacie".
Pri použití dodatočne namontovaných denných svetiel "pozičky" nesmú svietiť, pri svietení prednými prevádzkovými reflektormi "pozičky" svietiť môžu/ale aj nemusia. Tu sa pripúšťajú obe možnosti.

Teraz o využití toho, čo nám na denné svietenie ponúka targa. Bavíme sa o tom, čo má ako stock, nie o prídavných drl... Ide nám o to, aby sme zbytočne nevypaľovali hlavné paraboly a H4-ky (stretávačky) v nich, + úspora energie.

1) Okrúhle diaľkové reflektory: Zapojiť tak, aby svietili v súlade s vyhláškou o dennom svietení, tz. rozsvietia sa automaticky po naštartovaní/prípadne pohybe vozidla a zhasnú po zapnutí obrysových alebo stretávacích svetiel a tiež aj po vypnutí zapaľovania. Buď v nich necháme halogénové H4 (odporúčam utlmiť), alebo ich nahradíme žiarovkami LED H4. Keď necháme halogenky, funkčnosť diaľkových ostane zachovaná. V prípade použitia LED H4 v okrúhlych svietidlách je potrebné zapojiť v hlavných parabolách halogenky tak, aby fungovali aj diaľkové vlákna (s tým, že pri prepnutí na diaľkové páčkou pod volantom stretávačky zhasnú).
2) Hlavné reflektory: Zapojiť vlákno pre diaľkové (odporúčam utlmiť) tak, aby svietilo v súlade s vyhláškou o dennom svietení... Okrúhle diaľkové ostávajú bez zmeny.

Ja osobne momentálne jazdím denné svietenie verzie 1) a na ceste som zatiaľ nemal žiadne problémy. Verzia 2) je myslím si úplne nepriestreľná aj čo sa týka TK alebo floydov. Pri bežnej cestnej kontrole sú tieto úpravy nezistiteľné, pred TK odpojením jedného káblika pre pokoj duše nop!.
Je zrejmé, že najväčšiu úsporu energie má variant 1) s LED H4, mne išlo ale hlavne o to, aby auto nebolo ovešané tuzingovými lampičkami (aj keby zrovna mali homologizáciu).
Berte to iba ako inšpiráciu, nie ako návod na porušovanie vyhlášky. Nikoho nemienim nasilu presviedčať o svojej pravde.
Enjoy it!
Odpovědět