DIY - Montáž lacného denného svietenia

Vše, co nevíte, a chtěli byste znát, naleznete tady
Odpovědět
Uživatelský avatar
amwas
Znalec
Příspěvky: 102
Registrován: 22 pro 2015 08:53
Bydliště: Partizánske
Kontaktovat uživatele:

DIY - Montáž lacného denného svietenia

Příspěvek od amwas »

Inšpiroval ma návod SaKaL-a z Honda-Clubu, ktorý veľmi pútavo popísal peripetie montáže DRL na jeho Accorde.
Môj postup sa však líši z jedného dôvodu. Ja bláha som sa ulakomil na super výhodný kauf DRL Led svetiel, ktoré po vybalení postrádali veľmi zásadný tretí káblik (biely, alebo žltý). Preložené do zrozumiteľnej reči, svetielka nemali integrovaný modul automatického zhasnutia po zapnutí parkovacích či stretávacích svetiel. Toto ma veľmi zmiatlo, pretože targu som kúpil už s denným svietením namontovaným pod nárazníkom. Jedno svetlo však bolo v prachu, asi decentné parkovanie tesne k obrubníku, takže nič nesvietilo. Napadli mi rôzne amatérske riešenia (napríklad natvrdo na baterku a kostru a zapínať to zvnútra vypínačom), ale to by nebolo to pravé orechové. Pri surfovaní po e-shopoch v ponukách denného svietenia som si uvedomil, že ten chýbajúci tretí káblik je v drahších modeloch napájaný od pozičiek. Nebudem to naťahovať zbytočne a idem priamo na vec.
V elektro predajni kúpte pre istotu cca 10 ks spojok (šetřílek zmotá drôtiky a obtočí izolačkou), cca 3m červeno/čiernej dvojlinky a cca 15cm bieleho káblika (zhruba rovnakého prierezu, prípadne málinko hrubšie, ako majú kábliky na DRL). Skoro som zabudol, najdôležitejšia vec ktorú v elektre budete žiadať je 12V/10A Relé (môže byť aj slabšie) ktoré pod napätím ROZOPÍNA.
Ideme domov.
Otočte si relé pacičkami k sebe tak, aby ste mali cievku vľavo. Na strane cievky sú 3 pacičky. Ľavú spodnú ignorujte. Na zostávajúcu spodnú pripájkujte 15cm dlhý čierny káblik a na hornú biely. Na pravej strane (to je tá kde sa nachádzajú pružinky relátka) sú dve pacičky. Na ne pripájkujte tiež cca 15cm dlhé červené kábliky.
Ideme k autu.
Namontujte si DRL kam chcete. Prepojte jeho červené aj čierne kábliky predvídavo zakúpenou dvojlinkou (farba na farbu), ktorú vhodným otvorom v kastli motorového priestoru (napr. za baterkou) prestrčte do kabíny až k poistkovej skrinke pri nohách šoféra. Čierny vodič od DRL pripojte na kostru kasne a pokračujte s ním niekam do blízkosti poistkovej skrinky. Tam ho pripojte k čiernemu vodiču na relátku. Biely vodič z relátka pripojte na poistku, ktorá dá napätie po zapnutí pozičiek. Červený vodič od DRL pripojte na jeden z červených vodičov relátka. Zostávajúci červený vodič z relátka pripojte na poistku, ktorá dá napätie pri zapnutí kľúča v spínačke na II polohu. Keď to chcete mať dokonalé, tak medzi poistku a relé (alebo relé a + káblik DRL) môžete dať tiež relátko, ale SPÍNACIE. Myslím však že tie ledky majú taký malý odber že to udrží aj bez neho. Alebo ešte vyšší level - zapojiť relé ktoré vie spínať aj rozopínať.
Kábliky pripájajte pri vypnutom kľúči aj pozičkách!
Keď je všetko pozapájané a zaizolované, dajte kľúč v zapaľovaní do polohy II, obehnite autiak a kuknite sa či DRL svietia. Keď nesvietia, prečítajte si ešte raz tento návod. V prípade že DRL nedajbože svietia, oprobujte zapnúť pozičky a znovu obehnite auto. Tentoraz však s očakávaním, že DRL nesvietia. Keď sa očakávanie naplnilo, je všetko ok a vy môžete urobiť ešte jednu vec. Olepte relátko okolo niečoho tak, aby nezavadzalo a nehrkalo. Drôty tiež upracte niekam, určite vám kopec zostalo, ja som to totiž nemeral. Ak sa očakávanie nenaplnilo a aj napriek tomu že ste tie pozičky naozaj zapli a DRL-ko tvrdošijne naďalej svieti, prečítajte si tento návod ešte raz. Alebo kontaktujte (nie knokautujte) autora. :lol:

Ps. Robil som to na targe, obecne je však tento postup použiteľný pre všetky samochody a lampy bez modulu.
Edit: Je ešte jedna elegantná varianta. Priamo v motorovom priestore červený vodič (+) od relátka pripojiť k palivovému čerpadlu (alebo k alternátoru), biely k patici pozičky v lampe a čierny na kostru niekde poblíž. Má to dve výhody: ušetríte kus káblov a DRL bude svietiť iba počas behu motora.
Enjoy it!
Uživatelský avatar
SaKaL
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: 02 črc 2016 22:13
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY - Montáž lacného denného svietenia

Příspěvek od SaKaL »

Tak se tady tak brouzdám a ejhle, moje "jméno" :)
Good job, amwas...
Odpovědět